Нобель і Шнобель

Лауреати Нобелевської премії-2008

«За важливі зусилля щодо вирішення міжнародних конфліктів, які він докладав на п’яти континентах протягом трьох десятиліть» – так сформульовані в дипломі заслуги колишнього президента Фінляндії Мартті Ахтісаарі. За участю лауреата цьогорічної Нобелівської премії Миру врегульовувалися конфліктні ситуації в Косово, Намібії, Іраку, Південній Ірландії, у Центральній Азії та на Африканському Розі.
Відкриття механізму спонтанного порушення симетрії у фізиці елементарних частинок – причина отримання половини премії з фізики американцем японського походження Йоїтіро Намбу. Інші японці, Макато Кобаясі і Тосіхіде Маскава, удостоєні другої половини премії в тій самій номінації за відкриття джерела порушення згаданої симетрії.
Один із найважливіших дослідницьких інструментів сучасної біохімії відкрили американські і японський учені Мартін Чалфі, Роджер Цієн та Осаму Симамура. Одержати нобелівську премію з хімії їм допоміг білок з тіла медузи – зелений флуоресцентний протеїн.
Премію з економіки отримав, знову ж таки, американець, відомий критик адміністрації Джорджа Буша, Пол Кругман. Теорія дослідника під назвою «Ефект масштабу» ґрунтується на аналізі моделей торгівлі та проблем промислової географії.
Як «автор нових напрямків, поетичних пригод та чуттєвого екстазу, дослідник сутті людини за межами панівної цивілізації та всередині неї» лауреатом премії з літератури обрано французького письменника Жана-Марі Густава де Клезіо.
У галузі медицини і фізіології кращими цього року визнано німецького та французьких учених Харальда Цурхаузена, Франсуазу Барре-Синуссі та Люка Монтаньє. Німець відкрив віруси, що спричиняють рак, а французи Барре-Синуссі й Монтаньє – вірус імунодефіциту людини.

Про цьогорічну Шнобелевську премію

Хімія. Душ із Coca Cola як контрацептив став предметом досліджень трьох американських і п’ятьох тайванських учених на чолі з професоркою Деборой Андерсон.
Економіка. Досліджуючи залежність між менструальним циклом і розміром чайових стриптизерок, учені Джеффрі Міллер і Брент Джордан із США зробили несподіваний висновок: жінки можуть підсвідомо демонструвати чоловікам свою спроможність до зачаття. Особливості заробітку в стриптизі Джеффрі и Брент у своїй теорії поширюють і на економіку в глобальному масштабі.
Медицина. Ще один американець, Ден Аріелі, довів, що вплив лікувальних властивостей медичних препаратів залежать від названої пацієнту їхньої вартості.
Харчування. Хруст чипсів впливає на сприймання їхнього смаку – теорія від Чарльза Спенсера з Оксфорду.
Фізика. Учені Доріан Реймер і Дуглас Сміт довели властивість ниток та волосся самовільно заплутуватися у вузли.
Література. «Ти покидьок. Оповідання про вивчення дослідів обурення в організаціях» – назва твору, за написання якого було нагороджено Девіда Сімса.
Когнітивні науки. Слизовики (одноклітинні грибоподібні організми) розумніші, ніж прийнято вважати. Встановили дослідники з Японії та Угорщини – Тосіюку Накагакі, Рьо Кобаясі, Ацусі Теро і Агота Тот.
«За вклад у досягнення миру в усьому світі». Премія з такою назвою дісталася Швейцарській федеральній коміссії з етики в біології. Швейцарці відстоювали думку, що в рослин «є гідність»: стрижка газонів, виявляється, «морально неприпустима», тому що робиться без згоди із рослинами, змінює їхній вигляд без їхнього дозволу.
Археологія. Бразильські учені Астольфу Гомеш Меллу Араужу та Жозе Карлуш Марселіно звинуватили броненосців та деяких інших тварин у «підтасовці» фактів з історії людства. Начебто вони своїми норами порушують первинне розташування археологічних шарів в ґрунті, пересувають кісточки Homo Sapiens та всілякими іншими способами збивають з пантелику справжніх археологів.
Біологія. Премію з біології вибороли французи Марі-Крістін Кадьєг, Крістель Жубер і Мішель Франк за неймовірне відкриття: собачі блохи стрибають вище за тих, що живуть на кішках.

Як то кажуть: хто на що учився!

BraveDefender ©  

Нобель і Шнобель: 1 комментарий

  1. *Медицина. Ще один американець, Ден Аріелі, довів, що вплив лікувальних властивостей медичних препаратів залежать від названої пацієнту їхньої вартості.* — тепер зрозуміло, чому так сильно підвищилися ціни в аптеках. Просто нас усіх вирішили вилікувати. Раз і назавжди.

Обсуждение закрыто.